Už len krôčik...

Autor: Ján Čop | 8.10.2013 o 10:51 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  170x

Denník SME a obzvlášť pán Sudor robia posledné dni vcelku záslužnú vec. Priniesť rozhovor so ženou, ktorá má za sebou hroznú skúsenosť znásilnenia a snaha aj skrze ostatné články povzbudiť ďalšie ženy a pomôcť im je chvályhodná. Ale...

Niektorí, a ja spolu s nimi, sa zaiste oprávnene na túto snahu dívajú aj cez prizmu názorov denníka na Pochod za život, ktoré takmer denne deklaruje výberom článkov a komentármi. Je tu celkom opodstatnené podozrenie, prečo sa denník bezprostredne od pochodu venuje práve a výlučne téme znásilnení. Je to podozrenie z toho, že skrze najkontroverznejšiu tému, ktorú pred pochodom rozohral práve pán Sudor, chce „prolajfistov" a celú ich agendu onálepkovať nie príliš lichotivo. Z diskusií pod článkami sa možno ľahko dozvedieť ako.

Netreba byť ani žiadnym veľkým „prolajfistom" na to, aby si človek všimol, že celá snaha pánov novinárov ostáva akási nedopovedaná. Dobre, popísali a skritizovali súčasný stav problematiky, priniesli konkrétne svedectvo, opýtali sa psychoterapeutky, čo má znásilnená žena robiť a najnovšie pod ambicióznym názvom "Kto dokáže pomôcť ženám, ktoré znásilnili" priniesli niekoľko informácií o pomoci a terapii u psychológov a psychiatrov. To je asi tak všetko. Málo. Sám pán Sudor totiž v rozhovore s hovorcom pochodu zdôrazňuje, že množstvo žien ani nevie o pomoci, ktorá tu pre ne už funguje a je vidieť, že o nej nevedel ani on sám. A predsa, jediný priestor, ktorý dodnes dal v novinách tejto pomoci, bolo oných pár riadkov z rozhovoru. To, že existujú psychoterapeuti a psychológovia vedia asi všetci. O veľmi komplexnej (psychologickej, právnej, hmotnej a inej) pomoci AJ znásilneným ženám (ktorá je na rozdiel od uvedenej v novinách zadarmo!) sa však stále vie veľmi málo.

A tak chýba už len krôčik... a snaha denníka SME i jeho novinárov nebude viac vyznievať rozpačito. Tento malý krôčik by dokonca výrazne zväčšil cieľovú skupinu, ktorej sa pomôže - nielen o znásilnené, ale všetky ohrozené ženy. Teda, pokiaľ naozaj nejde v prvom rade o tých „prolajfistov" a dnešná vsuvka o pomoci nie je viac alibizmom než skutočným záujmom. Chcem veriť tomu, že nie a že pán Sudor iba zabudol na rozhovor s pánom Kováčikom alebo mal iný dobrý dôvod až doteraz o spomenutej pomoci mlčať. (Neberte to prosím ako obviňovanie, ale snahu neodsúdiť, hoci sa tu odsúdenie celkom logicky natíska.)

Doposiaľ zaznelo dosť príspevkov, ktoré „prolajfistov" (aj vďaka médiám a ich štýlu vykreslenia hnutia, či jednotlivých osôb) nálepkovali za obyčajných bezcitných moralistov, ktorí majú ženy za roboty na deti, ktorým treba presne naordinovať ako sa v určitých životných situáciách správať. V skutočnosti sú to práve prolife organizácie plné tých odporných „prolajfistov" ako Fórum života, poradňa Alexisďalšie, ktoré na ženy (áno, aj na tie po interrupcii) hľadia s pochopením, dôstojnosťou a láskou (to je to isté, čo žiadajú od sveta aj pre nenarodených). Bez toho by mnohí z nich netrávili svoj voľný čas pomocou a zdieľaním bolestí druhých.

My, „prolajfisti" o tejto pomoci vieme, nám o tom netreba písať ani rozprávať. No čo ostatní a hlavne ženy, o ktoré tu predsa ide?

SME, chýba ti len krôčik... tentoraz ti verím, že ho spravíš.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Len začíname, nebudeme hrať mŕtve, odkazujú Trumpovi milióny žien

Nový prezident začal rušiť kľúčovú reformu svojho predchodcu.

ŠPORT

Sagan v Austrálii nezvíťazil ani na záver. Tretí raz prehral s Ewanom

Preteky Tour Down Under vyvrcholili šiestou etapou.


Už ste čítali?