Precenený Euroval alebo Riešenie nebolo v peniazoch

Autor: Ján Čop | 17.10.2011 o 17:12 | (upravené 16.11.2011 o 21:40) Karma článku: 8,69 | Prečítané:  315x

Je síce pravdou, že po vojne je každý generál, no ja chcem ponúknuť svoj pohľad na niektoré veci, ktoré sa udiali a nepatria do politickej kultúry, ktorej nastolenie bol jeden z motívov voľby pravicových strán.

Už týždeň mi hlavou brázdia myšlienky o tom, prečo sa tá naša vláda musela rozpadnúť, prečo sa to neskončilo inak a hlavne - prečo pôjdem po takmer 2 rokoch znovu k urne - no tentoraz (ako pravicový volič) s pocitom beznádeje. Popri tom si prezerám články a názory na celý ten rámus okolo Eurovalu, počúvam politikov, odborníkov, občas i (podľa mňa) radikálov, no nik mi nepomohol prísť na to, ktorý z našich politikov spravil chybu a môže za rozpad. Veľmi dobré argumenty počuť "za" aj "proti" Eurovalu, "za" aj "proti" Sulíkovi a Sas, resp. zvyšku bývalej koalície. Avšak pravdou ostáva, že to, kto sa rozhodol správne sa ukáže až po mesiacoch, možno rokoch.

To, čo možno hodnotiť už teraz je politická "kultúra", ktorá nás priviedla tam, kde sa dnes nachádzame. Mám na mysli hranie sa na vlastnom piesočku, či už straníckom, alebo koaličnom. Ďalej presadzovanie vlastného názoru formou boja namiesto diskusie, nátlak, vyhrážky, politický kalkul a tak ďalej... Toho všetkého sme si za posledné týždne (pardón, roky) užili. A žiada sa mi pánom poslancom povedať: nepáči sa mi to, lebo vás pravičiarov som volil vo viere, že práve toto sa skončí.

Konkrétnejšie povedané - nepáči sa mi, že:

1. Euroval ste poňali ako čisto koaličnú tému a na opozíciu sa vykašlali. Áno, bolo by čudné hľadať hlasy v Smere a kašľať na koaličného partnera. No škoda, že ste to hneď od začiatku neskúsili riešiť ako celoparlamentný problém. Pribrať na rokovanie všetkých už nie je žiadna zrada, naopak, je to hľadanie optimálneho riešenia, ktoré by ocenili aj voliči opozície. Ak by sa od začiatku hľadalo riešenie spolu, Smer by nemohol hrať svoju hru so "79x áno z koalície". Euroval presahuje hranice Slovenska, škoda, že nepresiahol aj hranice koalície.

2. Namiesto toho, aby ste uznali právo na názor (česť výnimkám) a pred Európou presadzovali toto právo (bez dôsledkov!), ste sa namiesto diskusie vrhli do názorového boja medzi sebou. Vôbec nebolo treba hľadať kompromisy, ale v znamení novej politickej kultúry civilizovane diskutovať, uznať názor a zastať sa práva na neho aj pred svetom. Takto mi po tom všetkom ostal len blbý pocit z toho, že zvyšok Únie je schopný pritlačiť na malého člena, ktorý si dovolí nesúhlasiť s jej "obrami" aj inak než argumentmi.

3. Precenili ste Euroval až natoľko, že ste zabudli, že váš volič vás volil v nádeji, že sa tu prestane kradnúť, že zvýšite transparentnosť a zlepšíte to, čo bolo zlé, včítane politickej kultúry a slušnosti. Troma slovami - že plnohodnotne nahradíte Fica. Situácia, v ktorej sme dnes je pre pravičiara totálnym sklamaním.

Ostáva už len skonštatovať, že tým, čo nám prinieslo predčasné voľby a sklamanie z pravice nie sú Eurovalové peniaze, ale to, čo tak dobre vystihol Tomáš Baťa, jeden z najväčších podnikateľov svojej doby - "Mravná bieda je príčina, hospodársky úpadok je následok." Ostáva už len skonštatovať, že toto nie je iba problém Slovenska, ale celého sveta. (Btw. pôsobí na mňa zvláštne fakt, že z toho celého sa mi ako politicky najkultúrnejšia - v prípade Eurovalu - aj keď zďaleka nie bez chýb, javí práve SaS, ktorej voličom nie som kvôli názorovým rozdielom v etických otázkach...)

"Neverím v žiadne prelomy samé od seba. To, čomu sme zvykli vravieť hospodárska kríza, je iné meno pre mravnú biedu. Mravná bieda je príčina, hospodársky úpadok je následok. V našej krajine je veľa ľudí, ktorí sa domnievajú, že sa dá hospodársky úpadok zachrániť peniazmi. Hrozím sa dôsledkov tohto omylu. Potrebujeme len mravné stanoviská k ľuďom, práci a verejnému majetku. Nepodporovať skrachovancov, nerobiť dlhy, nevyhadzovať hodnoty za nič, nevydierať pracujúcich." (Tomáš Baťa)

 

*pridané 16.11.2011: Medzičasom, avšak už o niečo skôr, než ako to tu pridávam, som svoj názor trocha poopravil (vďaka tomu, že som ďalej hľadal, čítal, počúval, sledoval) a už zďaleka neplatí to, čo som napísal o SaS. Možno naozaj mali pravdu s tým Eurovalom, ale nesúhlasím so spôsobom, ktorý si zvolili. Po čase si naozaj nemyslím, že to bolo o svedomí a "dobre našich detí", ale o politikárčení a dogmatizme (áno dogmatizme, aj keď sú to liberáli), ktorý ich vyše roka držal v nemennom názore aj napriek "sprche" argumentov a presviedčaní. Ale to by bolo na dlhšie...proste - len aby ste vedeli...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?