O prestrelenom štrajku a zmysle pre realitu

Autor: Ján Čop | 1.12.2011 o 14:18 | (upravené 1.12.2011 o 16:07) Karma článku: 8,26 | Prečítané:  388x

Drahí lekári i odborári! (ak niekto vidí za slovom "drahí" dvojzmysel, netvrdím, že tam nie je) Tieto slová venujem vám, ktorí svojím štrajkom neprimerane traumatizujete celú spoločnosť. Na tom, že zdravotníctvo u nás funguje zle sa zhodneme asi všetci. Teda, s výnimkou Smerákov, ktorí ho za 4 roky ešte viac zbedačili (na konci článku). Ale:

1. Nefunguje zle aj školstvo, polícia, súdy, ekonomika, sociálne zabezpečenie, atď. atď.?! Nie, netvrdím tým, že teraz máte byť ticho, zaliezť kdesi do kúta a ak chcete výplatu, poslušne pracovať (tak, ako iné profesie, kde ľudia nemajú na výber). Je dobré, že ste sa ozvali a správne, že o pomeroch v zdravotníctve a spôsoboch zlepšenia diskutuje skoro celé Slovensko. Ale:

2. Kde bol váš odborový predák a vlastne aj vy pred voľbami v roku 2010, kedy bolo zdravotníctvo vinou zlého riadenia "tesne pred kolapsom"? Vtedy by ste si od vlády, ktorá neváhala jedným šmahom ruky dvíhať deficit, aj od ministra a poslancov, ktorí dnes s vami vehementne vo všetkom súhlasia, vydupali oveľa viac. Navyše, vtedy sme aj mali vládu a koalíciu, ktorá na to mala dosť hlasov i mandát. Ale:

3. Áno, začali ste so štrajkom v čase, kedy ešte (hádam) nik netušil, že nám padne vláda. No to nevedeli ani učitelia. Na rozdiel od vás - a je mi ľúto, že to musím napísať - si zachovali triezvejší pohľad na vec a zmysel pre realitu. Je totiž rozdiel vyjednávať s fungujúcou a s rozpadnutou vládou, ešte k tomu krátko pred voľbami, ktoré možno všetko zmenia. Možno mi poviete, že po tých rokoch náročnej a mnohohodinovej práce (za ktorú vás aj naďalej obdivujem) na to máte právo. Ale:

4. Minister Uhliarik je po Zajacovi (za ktorého ste mimochodom tiež štrajkovali) druhým ministrom, ktorý sa so zlým systémom pokúsil niečo spraviť. Je mi jasné, že nie každá zmena musí byť správna, ale pravdou je aj to, že ten, kto dlhé roky žije v istom systéme, ťažko potom prijíma zmenu. Myslím si, že ministrov zápal pre reformu ste mohli využiť a namiesto štrajku, pri ktorom ste prišli o podporu verejnosti bolo treba svoje návrhy a skúsenosti presadzovať inou formou. Stačilo si najať PR trochu skôr a verejnosť by vás vo veľkom podporila aj bez štrajku. Ale:

5. Aj tak mi nejde do hlavy, prečo zrovna štrajk proti tomu, kto na rozdiel od predchodcov oddĺžil nemocnice, zachránil VšZP, presadil viacero opatrení v prospech pacientov, ale aj nemocníc (generická preskripcia, limit na doplatky, žiadni díleri u lekára počas pracovnej doby, viac peňazí v zdravotníctve - ešte raz ten istý link)? Jasné, sú tu podozrenia, že spravil mnoho pre biznis veľkých spoločností, stále však len podozrenia. No uznajte, že súkromné hospodárenie je vždy lepšie ako štátne. Pritom, kto povedal, že v akciovke by ste nemohli mať podiel aj vy? Stačilo možno rokovať tak, ako som to už vyššie spomenul a mohla byť aj zmena systému aj žiadny monopol finančných skupín. Toť môj názor. Platy. Je mi trápne, že ako brigádnik popri štúdiu zarábam ani nie o euro menej na hodinu ako začínajúci lekár. Ale:

6. Dajú sa platy dvíhať skokom? Duplom, v čase krízy? V čase, kedy zvyšovanie deficitu znamená horší rating, krivší pohľad investorov a v konečnom dôsledku zhoršenie pre obyčajného človeka, nie politika? Stojí vám to za to, aj keby to malo znamenať - vplyvom toho, čo som už spomenul - stratu zamestnania pre tých, ktorí naozaj žijú z povestných 300 eur, alebo menšiu šancu zamestnať sa pre tých, ktorí žijú z podpory?

7. Verte mi, ak na vás teraz niekto vo veľkom nadáva, vždy mu poviem to svoje "ale": štúdium medicíny znamená roky sedenia na zadku a takmer nič z toho, čomu sa hovorí "študentský život". Práca lekára znamená aj viac než dvojnásobok odpracovaných hodín oproti inej profesii. Plat na hodinu za toto všetko je biedny. A ešte k tomu, lieč niekoho, keď v nemocnici nemáš potrebné lieky.

Vrátim sa však k prvému bodu. Koľko odvetví v tomto štáte nefunguje tak ako by malo? Koľko ľudí zápasí v ešte horších podmienkach a nemajú ani odbory, ktoré by sa ich zastali? Koľko vysokoškolákov robí za pokladňou alebo v sklade? Atď. Ak si však každé ráno v rámci rozcvičky dáme tú pravú slovenskú dávku závisti, potom nečudo, že strácame zmysel pre realitu. Bez ohľadu na to, aký spoločenský status požívame.

A čo podľa mňa znamená mať ako lekár zmysel pre realitu? No asi toto: vidieť, že napriek zlým podmienkam sú tu aj moji pacienti, ktorí to tiež majú v živote ťažké. Vidieť, že ochota pre zmenu k lepšiemu tu je aj na druhej strane, kým v minulých obdobiach nebola. Vidieť, že nielen v čase krízy, ale nikdy nie je reálne v jedinom odvetví skokom navyšovať platy. Vidieť, že kým vláda ustúpila v podstate zo všetkého, odborári žijú vo svete bez kompromisu. A že bez kompromisu neexistujú dohody. Iba vojny. ...a ešte jedna vec - vidieť, že kým odborový predák (zďaleka nie apolitický) priviedol stovky lekárov mimo zamestanie, sám sa svojej práce nevzdal.

Myslím si, že práve závisť a nízky zmysel pre realitu robí nás Slovákov neschopnými napredovania. Pretože napredovanie je cestou postupných krokov. Nič sa nedá dosiahnuť hneď.

Drahí štrajkujúci lekári i odborári! Možno vám uniklo, ale ani 3-násobok priemernej mzdy ani 15% HDP na zdravotníctvo nezmení to, že 80% Slovákov vás má "v zuboch". A vzťah lekár-pacient je po Hippokratovej prísahe asi to najdôležitejšie. Z toho totiž máte prospech aj vy: ak je vzťah pozitívny, pacient si vás patrične váži a podporuje, vy nepracujete v strese a ani to všimné sa už nenazýva uplácaním ale vďakou za vykonanú prácu. Mne osobne je celej tejto situácie veľmi ľúto, lebo si myslím, že iným prístupom by ste dosiahli oveľa viac, pacient by vás plne podporoval a ani ten Hippokrates by sa nemusel obracať v hrobe.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?