Už len krôčik...

Autor: Ján Čop | 8.10.2013 o 10:51 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  188x

Denník SME a obzvlášť pán Sudor robia posledné dni vcelku záslužnú vec. Priniesť rozhovor so ženou, ktorá má za sebou hroznú skúsenosť znásilnenia a snaha aj skrze ostatné články povzbudiť ďalšie ženy a pomôcť im je chvályhodná. Ale...

Niektorí, a ja spolu s nimi, sa zaiste oprávnene na túto snahu dívajú aj cez prizmu názorov denníka na Pochod za život, ktoré takmer denne deklaruje výberom článkov a komentármi. Je tu celkom opodstatnené podozrenie, prečo sa denník bezprostredne od pochodu venuje práve a výlučne téme znásilnení. Je to podozrenie z toho, že skrze najkontroverznejšiu tému, ktorú pred pochodom rozohral práve pán Sudor, chce „prolajfistov" a celú ich agendu onálepkovať nie príliš lichotivo. Z diskusií pod článkami sa možno ľahko dozvedieť ako.

Netreba byť ani žiadnym veľkým „prolajfistom" na to, aby si človek všimol, že celá snaha pánov novinárov ostáva akási nedopovedaná. Dobre, popísali a skritizovali súčasný stav problematiky, priniesli konkrétne svedectvo, opýtali sa psychoterapeutky, čo má znásilnená žena robiť a najnovšie pod ambicióznym názvom "Kto dokáže pomôcť ženám, ktoré znásilnili" priniesli niekoľko informácií o pomoci a terapii u psychológov a psychiatrov. To je asi tak všetko. Málo. Sám pán Sudor totiž v rozhovore s hovorcom pochodu zdôrazňuje, že množstvo žien ani nevie o pomoci, ktorá tu pre ne už funguje a je vidieť, že o nej nevedel ani on sám. A predsa, jediný priestor, ktorý dodnes dal v novinách tejto pomoci, bolo oných pár riadkov z rozhovoru. To, že existujú psychoterapeuti a psychológovia vedia asi všetci. O veľmi komplexnej (psychologickej, právnej, hmotnej a inej) pomoci AJ znásilneným ženám (ktorá je na rozdiel od uvedenej v novinách zadarmo!) sa však stále vie veľmi málo.

A tak chýba už len krôčik... a snaha denníka SME i jeho novinárov nebude viac vyznievať rozpačito. Tento malý krôčik by dokonca výrazne zväčšil cieľovú skupinu, ktorej sa pomôže - nielen o znásilnené, ale všetky ohrozené ženy. Teda, pokiaľ naozaj nejde v prvom rade o tých „prolajfistov" a dnešná vsuvka o pomoci nie je viac alibizmom než skutočným záujmom. Chcem veriť tomu, že nie a že pán Sudor iba zabudol na rozhovor s pánom Kováčikom alebo mal iný dobrý dôvod až doteraz o spomenutej pomoci mlčať. (Neberte to prosím ako obviňovanie, ale snahu neodsúdiť, hoci sa tu odsúdenie celkom logicky natíska.)

Doposiaľ zaznelo dosť príspevkov, ktoré „prolajfistov" (aj vďaka médiám a ich štýlu vykreslenia hnutia, či jednotlivých osôb) nálepkovali za obyčajných bezcitných moralistov, ktorí majú ženy za roboty na deti, ktorým treba presne naordinovať ako sa v určitých životných situáciách správať. V skutočnosti sú to práve prolife organizácie plné tých odporných „prolajfistov" ako Fórum života, poradňa Alexisďalšie, ktoré na ženy (áno, aj na tie po interrupcii) hľadia s pochopením, dôstojnosťou a láskou (to je to isté, čo žiadajú od sveta aj pre nenarodených). Bez toho by mnohí z nich netrávili svoj voľný čas pomocou a zdieľaním bolestí druhých.

My, „prolajfisti" o tejto pomoci vieme, nám o tom netreba písať ani rozprávať. No čo ostatní a hlavne ženy, o ktoré tu predsa ide?

SME, chýba ti len krôčik... tentoraz ti verím, že ho spravíš.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?